Eesti-Gruusia koostööfilmile “Mandariinid” andsid sel nädalal auhindu Välisministeerium, Eesti Filmiajakirjanike Ühing ja Kultuurkapital.

6. jaanuaril anti “Mandariinide” tegijatele üle Välismininsteeriumi kultuuripreemia. „Tunnustame Eesti-Gruusia koostöös valminud mängufilmi „Mandariinid“ tegijaid inimlikust vaatenurgast poliitiliste ja julgeolekuprobleemide selgitamisel,” ütles välisminister Urmas Paet.

8. jaanuaril kuulutas Eesti Filmiajakirjanike Ühing (EFÜ) välja Aasta Filmi, milleks sai Eesti-Gruusia koostööfilm “Mandariinid”. Neitsi Maali nimeline auhind anti “Mandariinidele” kui humanistlikule ja sõjavastasele jutustusele eestlastest nende igaveses hädas – olla kannatajaks võõrastes sõdades.

9. jaanuaril jagas Eesti Kultuurkapital Draamateatris traditsiooniliselt välja aastapreemiad. Audiovisuaalse kunsti peapreemia sai aasta filmina Eesti ja Gruusia ühine mängufilm “Mandariinid”. Aasta filminäitleja preemia omistati Lembit Ulfsakile sama linateose eest.

“Mandariinid” on endiselt ka kinode ekraanidel, Eestis on filmi vaadanud üle 33 000 kinokülastaja. Gruusias on film purustanud kõik iseseisvusaja vaatajarekordid. Lisaks publikumenule on film saanud märkimisväärseid tunnustusi rahvusvahelistel filmifestivalidel:

– Varssavi filmifestival – parim režissöör; publiku lemmik;

– Mannheim-Heidelbergi rahvusvaheline filmifestival – žürii eripreemia; publiku lemmik;

– PÖFF – parim Eesti film; FICC žürii auhind;

– Thbilisi rahvusvaheline filmifestival – parim režii;

– Kerala rahvusvaheline filmifestival – ametlik programm, festivali avafilm.

 

Lisaks neile tulevad filmi linastused veel järgmistel filmifestivalidel:

– Palm Springsi IFF

– Göteborgi IFF

– Belgrade IFF

– Glasgow IFF

– Fajr IFF

 

Mängufilmi «Mandariinid» tegevus toimub 1992. aastal Abhaasias. Abhaasid sõdivad, et Gruusiast lahku lüüa. Põline eestlaste küla maalilises paigas mägede ja mere vahel on tühjaks jäänud, sõja lähenedes on eestlased oma ajaloolisele kodumaale tagasi pöördunud.

Külla on elama jäänud vaid Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber, mandariini-istanduse omanik Margus (Elmo Nüganen). Ka Margus kavatseb Eestisse sõita, aga alles pärast seda, kui mandariinisaak on korjatud. Sõda jõuab külani, toimub grusiinide ja abhaaside verine lahing.

Ivo ja Margus leiavad lahingupaigalt ühe ellujäänu – abhaaslase Ahmedi, kelle Ivo enda juurde koju paranema viib. Öösel hukkunuid mattes avastab Margus, et ka üks grusiin on elus, kuigi raskelt haavatud. Ka tema viiakse Ivo juurde. Nii satuvad ühe katuse alla kahe vastasleeri võitlejad ja lugu algab.

 

Osades Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Giorgi Nakhashidze, Mikhail Meskhi ja Raivo Trass

Stsenarist ja režissöör Zaza Urushadze

Operaator Rein Kotov E.S.C.

Kunstnik Thea Telia

Kostüümikunstnik Simon Machabeli

Grimmikunstnik Tiina Leesik

Monteerija Alexander Kuranov

Helirežissöörid Harmo Kallaste ja Ivo Felt

Helilooja Niaz Diasamidze

Produtsendid Ivo Felt ja Zaza Urushadze

 

Allfilm ja Cinema24 2013

 

Lisainfo: Madis Tüür: 56911224, madis@allfilm.ee